Защо да спестявате енергия?

Заслужава ли си да спестите енергия, ако е така „всичко е наред“? Има огромни запаси от нефт и газ, най -голямата в света хидроелектрическа електроцентрала и много атомни реактори. Наистина ли не е достатъчно? Достатъчно, но все пак трябва да спестите, защото ...

Защо е необходимо да се спести електричество

Международният ден на спестяване на енергия беше създаден сравнително наскоро, 11 ноември 2008 г. Инициаторът на празника беше екологичната мрежа „Училищен проект за използване на ресурси и енергия“.

Изглежда, че децата са измислили почивка, оставете ги да се забавляват, възрастните не се интересуват от него. Всъщност празникът не е изобретен от децата, а от възрастни и отговорни хора, които се грижат за съдбата на човечеството и планетата.

За съжаление, не всички от нас виждат необходимостта да спестим енергия, така че е много важно училищният проект да е инициатор на деня на спестяване на енергия. Ако децата разберат защо да спестят енергия, тогава в бъдеще възрастните няма да трябва да убеждават възрастните в ресурси.

И все пак-защо? Какво ни дава икономия на енергия?

1. Пари

Всичко е просто с пари. Ние харчим по -малко енергия - плащаме по -малко за това. Може би някой презрително гримаса: "Ето още едно, да броим пари!" Но това е само едно от предимствата на спестяването на енергия.

2. Комфорт

Значителна част от разходите за енергия отива за поддържане на удобна температура на къщата и в офиса. През зимата - за отопление, през лятото - за климатик.

Правилно конфигурираната климатична система не само произвежда енергия, но поддържа удобно „време в къщата“. През зимата никой замръзва през лятото - не изпада от задушеност.

3. Природа

Делът на "зелените" възобновяеми източници в световното производство на енергия постоянно се увеличава. Но обемите на „чистата“ енергия все още са равни на тези, които получаваме, изгаряне на газ, въглища и петролни продукти.

Изгаряйки въглеводороди, ние хвърляме в атмосферата огромен брой вредни за всички живи вещества, от които страдаме не само от нас, но и нашите животни, реки, гори и езера.

Колкото по -малко консумираме енергия, толкова по -малко замърсява природата, толкова по -добро е здравето ни, горите ни са великолепни и по -чисти на нашите водоеми. Нещо повече, нашите деца ще могат да видят зайче, щъркел или сърна, не през баровете в зоопарка, а по горската пътека, извън влака или колата.

4. Климат

Денят не минава, така че медиите да не съобщават за нов ураган, катастрофална топлина, наводнение или суша. Учените обвиняват глобалното затопляне в това и го свързват с увеличаване на концентрацията на парникови газове в атмосферата на планетата.

Един от най -мощните замърсители на атмосферата на въглеродния диоксид е енергията. Чрез намаляване на консумацията на енергия и емисиите на въглероден диоксид ще можем да спрем отрицателните климатични процеси.

Нека скептиците твърдят, че всъщност нищо не е доказано, че е възможно растежът на концентрацията на парникови газове да не е причина, а следствие от затопляне. Това ли е повод да изоставим факта, че може да навреди на нашата планета? Прекалено опасно ли е да изчакате надеждни доказателства? Кой ще ги изчака и кой ще се нуждае от тях, ако точката на връщане не бъде прието? Със сигурност не ние, а не ние.

5. Икономика и технологии

Колкото по -ниски разходи за енергия за производство на продукти, толкова по -ниска цената му, толкова по -голяма е конкурентоспособността на стоките, толкова по -ефективна е икономиката.

Достойнствената консумация на енергия стимулира научната мисъл и развитие на съвременните технологии. Някой спомня ли си кога американските автомобили спряха да поливат Хайва с бензин? След първата енергийна криза от 1973 г.

Последните технологии осигуряват технологично лидерство, правят стоките още по -конкурентни, увеличават икономическата и военната сигурност.

6. Деца

Всички работим, забавляваме се, спорим за политиката и бързаме с кариерната стълбица. Но ние живеем в името на нашите деца, нали?

Колкото по -малко консумираме ресурсите на планетата, толкова повече те ще останат наши деца и внуци. Не си ли струва да спестявате енергия поне за това?